Chována zbarvení

U křečíků džungarských existují dvě barvy, agouti a sapphire, dvě kresby srsti, pearl a merle, a dva faktory, umbrous a imperial. Infromace o jednotlivých barvách, kresbách i faktorech naleznete v dalších záložkách.

Pojmem barva označujeme základní barvu křečíka džungarského (agouti nebo sappphire), pojmem kresba nebo vzor označujeme pozorovatelnou kresbu na srsti jedince (křečík může mít pouze pearl nebo merle vzor, kříženci těchto dvou kreseb jsou velmi nežádoucí a nejsou vhodní do chovu), která se vždy kombinuje s některou z barev. Pod pojmem faktor označujeme nadstandardní projev u některé z barev, faktory se váží pouze na barvu nikoliv na kresbu. Každý křečík musí mít nějakou barvu (může mít pouze jednu z dvou možných barev), ale nemusí mít žádný vzor ani faktor. Každý křečík může mít pouze jednu barvu, jednu kresbu a jeden faktor. Celkový vzhled křečíka označujeme termínem zbarvení.

Například křečík může být barvy agouti a má kresbu pearl, jeho celkové zbarvení je tedy agouti pearl. Nebo může být křečík barvy sapphire a faktoru umbrous, jeho celkové zbarvení je sapphire umbrous atd.


Barvy

V tomto článku naleznete základní informace o dvou oficiálně uznaných barvách křečíka džungarského. Jakékoliv jiné barvy jsou hybridního původu. 

Agouti 

Agouti nebo také aguti, normal či normální zbarvení je přírodní varianta křečíka džungarského. V jiných zbarveních se křečíci v přírodě nevyskytují. Jedinci tohoto zbarvení na zimu "bělají", letní hnědá srst se nahradí světle šedou až bílou a mohem hustější (přizpůsobuje barvu okolnímu sněhu a chrání ho před prochladnutím). Křečíci nikdy nehibernují. Dokonce někteří jedinci v domácích chovem mohou během roku (ani to nemusí být v zimě) také "bělat", toto chování ovlivňuje například snižující se teplota prostředí nebo méně světla přes den. Zbarvení agouti se dědí dominantně (vždy převládá nad recesivním). Je možné jej bez rizik spojit s kteroukoliv další barvou či kresbou. Přírodní jedinci se geneticky označují AA (pro homozygotní jedince) nebo Aa (pro heterozygotní jedince). V chovech se také můžete setkat s označením jako je DD či Dd, ++ nebo i ++DD či ++Dd. Agouti zbarvení je často (zejména v chovech bez příměsi divoké krve) nositelem skrytého genu pro jiné zbarvení (heterozygotní jedinci). U čistokrevných křečíků dalším genem může být pouze barva sapphire. Celkový genetický vzorec křečíka agouti zbarvení (homozygot/nenesoucí žádný jiný předpoklad) je AAbbccdd, chovatelsky také označované DDpepememewhwh. Podle výstavních standardů Českého křeččího klubu (vychází ze standardu British Hamster Association) by agouti křečík měl vypadat následovně. Vrchní srst je šedohnědé barvy, konečky chlupů by měly být rovnoměrně tečkované černou. Podsada by měla být břidlicově modrá, srst na břiše čistě bílá s podsadou s modrým nádechem. Oblouky na bocích jsou bílé, lehce a rovnoměrně tečkovány černou, hřbetní proužek je černý, výstavně se cení, když se lehce rozšiřuje na čele a hřbětě. Černé barvy jsou oči, packy špinavě bílé a uši mají být šedé s narůžovělými tony.


Sapphire 

Sapphire je druhá uznaná barva. Byla vyšlechtěna ve Velké Británii, kolem roku 1988. Sapphire barva se dědí recesivně. To znamená, že pokud není alespoň jedním z rodičů křečík sapphire a ani jeden z rodičů nenese předpoklad pro sapphire, všechna mláďata se budou minimálně po fenotypové stránce rodit pouze v dominantním zbarvení. V genetice se označuje malými písmeny aa (může být pouze homozygotem, heterozygotní recesivní křečík neexistuje), v chovech se můžeme setkat s označením dd. Celý genetický vzorec sapphire křečíka je aabbccdd nebo ddpepememewhwh. Podle výstavních standardů Českého křeččího klubu (vychází ze standardu British Hamster Association) by měl sapphire křečík vypadat následovně. Vrchní srst by měla být pastelově kouřově šedá s modrým nádechem, podsada pastelově tmavě šedá, srst na břiše špinavě bílá, může mát nádech kouřově šedé. Oblouky jsou také špinavě bílé a lehce a rovnoměrně tečkované, hřbětní proužek je tmavě kouřově šedý, packy špinavě bílé, oči černé a uši pastelově šedé se špinavě bíle zbarvenou srstí za nimi. Na výstavách jsou penalizováni jedinci se špinavou nebo skvrnitou srstí.

"Tato barva obsahuje mutaci, která způsobuje metabolický problém. Výsledkem je zpomalení v "dodávce" pigmentu a tím změnu tmavého pigmentu na modrý. Větší zpoždění je jak na buněčné úrovni buněk, tak i neuronů. Proto jsou většinou sapphire křečíci povahově méně "divocí", spíše tišší." (Dudíková, 2014)



Kresby srsti

Kresba pearl

Kresba srsti pearl je v ČR jedinou oficiálně uznanou formou křečíka džungarského. Původně pochází z Velké Británie, kde byla vyšlechtěna v roce 1989. Křečíci tohoto zbarvení jsou nehledě na roční dobu stále bílí. Tato kresba se ještě dělí na agouti pearl a sapphire pearl (viz. níže), dle barvy, na kterou se váže. Obě varianty tohoto vzoru se dědí dominatně (vždy převládají nad recesivním). V genetice se tento vzor uvádí u dominatní barvy AABb nebo AaBb a u recesivní aaBb, v chovech se označuje u dominatní barvy DDPepe nebo DdPepe a u recesivní barvy ddPepe. Celý genetický vzorec pearl vzoru je AA/Aa/aaBbccdd nebo DD/Dd/ddPepememewhwh. Všichni křečíci s pearl kresbou jsou heterozygotní. Křečík s homozygotní alelou B (BB) nemůže vzniknout, protože se u tohoto vzoru vyskytuje takzvaný "letální" faktor. To znamená, že pokud se spojí dva křečíci s pearl kresbou, ta část mláďat, na kterých se potká dominantní část alely od matky i od otce (tudíž křečík BB), zaniknou již v děloze matky. Toto má za následek málo početné vrhy, ale zároveň i mrtvé plody v samiččině děloze ohrožují její život. Z tohoto důvodu je spojení dvou křečíků s kresbou srsti pearl naprosto nevhodné a nebezpečné !


Agouti pearl 

Agouti pearl křečík má podle výstavních standardů Českého křeččího klubu (vychází ze standardu British Hamster Association) vypadat následovně. V celkovém vzhledu by měl mít křečík vzhled bílého zvířete s rovnoměrně tečkovanou barvou s lehkým stínem hřbetního proužku. Srst na břiše by měla být bílá. Oči jsou černé, uši světle šedé až růžové. Ticking by měl odpovídat rozpoznatelné barvě srsti plně zbarveného zvířete. Často se mi v chovu stává, že křečíkům starším dvou let začne ze srsti mizet všechna černá barva a stanou se z nich úplně bílá zvířata.


Sapphire pearl 

Sapphire pearl křečík má podle výstavních standardů Českého křeččího klubu (vychází ze standardu British Hamster Association) vypadat následovně. Sapphire pearl se od agouti pearl liší pouze tak, že bílé oblasti na srsti zvířete by měly být bílé až ke kořínkům. Stín hřbetního proužku by měl být ještě světlejší. Oči černé, uši světle šedé až růžové.


Kresba merle

Kresba merle je druhou existující kresbou srsti křečíka džungarského. V ČR ještě není uznaná, proto mluvíme o takzvané "neuznané" kresbě. Z důvodů neuznání, tato varianta není zapsána ve výstavních standardech Českého křeččího klubu a není možné ji vystavovat na výstavách Českého křeččího klubu v kategorii křečík džungarský standard. Jedná se o poměrně mladou kresbu, poprvé se objevila ve Velké Británii v roce 2004. Tato kresba se dělí ještě na dvě mutace agouti merle a sapphire merle, dle toho, na kterou barvu se váže. Obě varianty se dědí dominantně (vždy převládají nad recesivním). V genetice se tento vzor značí AA/AaCC/Cc pro dominatní barvu a aaCC/Cc pro recesivní barvu. V chovech se označuje DD/DdMeme/MeMe pro dominantní barvu, ddMeme/MeMe pro recesivní barvu. Celý genetický vzorec je AA/Aa/aabbCC/Ccdd nebo DD/Dd/ddpepeMeMe/Memewhwh. Narozdíl od kresby pearl se u tohoto vzoru zřejmě nevyskytuje "letální" faktor. Dva merle křečíci se zatím ve všech chovech spojují bez problému, nezdá se, že by mláďata umírala nebo byla jakkoliv poškozena. Z tohoto důvodu je možná existence křečíka s úplnou dominancí merle vzoru (MeMe).

Agouti merle 

Zvíře zbarvení agouti merle by mělo vypadat přibližně jako barva agouti. Odstín bývá o něco světlejší, často se vyskytuje bílá náprsenka, bílé tváře a skvrnitá srst. Nejdominantnější znakem agouti merle je pruh za hlavou, jinak řečeno "límec", který je tvořený světlými chlupy. Na výstavách v Holandsku se oceňuje co největší, nejpravidelnější a nesvětlejší "límec".


Sapphire merle 

Sapphire merle jedinci by měli vypadat podobně jako barva sapphire. Břicho bývá světlejší, tváře taktéž, často skrvnitá srst. Úhoří pruh bývá oproti sapphire poněkud tmavší. Stejně jako u agouti merle i u tohoto zbarvení se vyskytuje světlý "límec" a stejně tak je na výstavách v Holandsku podporován nejvýraznější "límec".

Text - chs Bigfoot 

© 2020 Marie Pernická  (Kopírování webu, obrázků a textu je bez svolení autora zakázané! )
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky